Високий рівень холестерину не викликає хвороби серця, а добавки з кальцієм не допомагають запобігти інфаркт.
Міф: холестерин викликає хвороби серця. Це найбільший міф про серцево-судинні захворювання, що став практично загальноприйнятою думкою, констатують експерти. Про шкоду холестерину для серця заговорили в 1953 році, коли були оприлюднені результати масштабного проекту «Дослідження семи країн». Ці дані вказували на зв’язок між споживанням жирних продуктів, зростанням концентрації холестерину в організмі і підвищеним ризиком серцевих нападів. Згодом з’ясувалося, що представлені відомості були в сутності сфальсифіковані: у звіті містилася інформація, отримана в семи країнах і відповідала ідеї його укладачів, в той час як у розпорядженні вчених були дані з декількох десятків (32) країн, у тому числі опровергавших вплив харчового холестерину на хвороби серця.
За минулі з тих пір роки величезна кількість людей стали уникати вживання червоного м’яса, тваринних жирів, молочних продуктів, масла і яєць, вважаючи їх небезпечними для серця джерелами холестерину. Однак до зниження статистики серцевих захворювань це все одно не призвело, що зайвий раз підтверджує: «згубний» вплив холестерину на серце перебільшений, підкреслюють фахівці. Вони допускають, що підтримувати теорію про шкідливий вплив холестерину було вигідно виробникам знежирених і маложирних продуктів, а також фармацевтичним компаніям, які почали заробляти на виробництві антихолестеринових препаратів.
Міф: зниження рівня холестерину за допомогою статинів може продовжити життя. Статини зазвичай призначають людям з високим рівнем холестерину, але насправді вони мало що роблять, крім як допомагають збагачуватися фармацевтам, йдеться в статті. За словами експертів, ніякого життя прийом статинів не продовжує: у всякому разі, немає суттєвої різниці у показниках смертності пацієнтів, які приймають статини, і пацієнтів, які їх не приймають. Більш того, статини викликають безліч дуже серйозних побічних ефектів, в тому числі біль в м’язах, втрату пам’яті, втому, втрату лібідо.
Дослідження виявили зворотну кореляцію між рівнем холестерину та інфекціями: чим менше рівень холестерину, тим сильніше людина виявляється схильні до захворювань. Приміром, вчені повідомляють, що так званий «поганий» холестерин відіграє важливу роль у стимуляції імунної системи для боротьби з інфекціями – коли його концентрація знижується, антитіла виробляються в недостатньому обсязі. Крім того, низький рівень холестерину (160 мг/дл або менше) пов’язаний з розвитком неврологічних порушень, втратою пам’яті, депресією і агресією.
Міф: добавки кальцію запобігають хвороби серця. Багато людей приймають їх, вважаючи, що це може допомогти їм запобігти серцеві захворювання або інфаркт. Однак наукових підтверджень цьому немає. Зате існують дані про те, що прийом кальцієвих добавок може збільшити ризик утворення нальоту в артеріях і пошкодження серця: серед пацієнтів, які приймали такі добавки, був зафіксований 22-процентний ризик розвитку серцево-судинних захворювань.
Фахівці пояснюють, що кальцій є корисним для організму мінералом, але отримувати його з їжею, а не у вигляді добавок. Коли кальцій поступає в організм з раціону, він дійсно може знизити ризик серцевих захворювань у деяких людей, резюмували автори статті.