U-News » Відео » Заворушення в Новій Каледонії: що там зараз відбувається і чому Франція звинувачує Азербайджан (відео)
Всі новини

Заворушення в Новій Каледонії: що там зараз відбувається і чому Франція звинувачує Азербайджан (відео)

Заворушення на архіпелаги почалися після виборчої реформи. Корінні жителі-канаки збунтувалися проти офіційного Парижа.

Ситуація в Новій Каледонії, заморській території Франції, загострюється. Заворушення, які почалися там у понеділок, 13 травня, після того, як у парламенті Франції 351 голосом ухвалили зміни до конституції, які реформують виборчі органи на цій території. Закон дозволить жителям, які прожили в Новій Каледонії 10 років, голосувати на місцевих виборах. Корінні жителі побоюються експансії французів, повідомляє Фокус.

У заворушеннях уже загинуло щонайменше п'ятеро людей, сотні були поранені. Париж відправляє до Нової Каледонії майже 1 000 спецпризначенців, — на додачу до вже наявних 1 700 — тоді як влада наполягатиме на "найсуворіших покараннях для учасників заворушень і мародерів". Фокус розповість про те, що відбувається в Новій Каледонії.

Де знаходиться Нова Каледонія?

Нова Каледонія (фр. Nouvelle-Calédonie) — це архіпелаг, розташований у Тихому океані, неподалік від Австралії та Фіджі. Був відкритий Джеймсом Куком і названий на честь його батьківщини — Шотландії, яку в давні часи називали Каледонією. Населення Нової Каледонії становить близько 270 тисяч осіб. Це корінні жителі — канаки, — і французькі переселенці. У 1946 році Нова Каледонія отримала статус заморської території Франції. З 1987 року проводилося кілька референдумів про незалежність. Останній пройшов у грудні 2021 року, на якому 95% висловилися проти незалежності території від Франції, при цьому явка склала 44%.

З чого почалися заворушення в Новій Каледонії і що там відбувається зараз?

У парламенті Франції 351 голосом ухвалили зміни до конституції, які реформують виборчі органи на цій території. Закон дозволить жителям, які прожили в Новій Каледонії 10 років, голосувати на місцевих виборах. Розширення списків виборців викликало протести в корінного населення, які вважають, що це дасть більше влади профранцузьким політикам. І позбавить корінних жителів, які становлять приблизно 40% жителів архіпелагу, можливості впливати на політику.

[media=https://focus.ua/static/storage/thumbs/1088x/b/c4/2268202f-a14b6cb7d74c5adbca276112e3705c4b.webp]

Реформа голосування ще має бути схвалена спільним засіданням обох палат французького парламенту. Президент Емманюель Макрон заявив, що французькі законодавці проголосують за ухвалення конституційних змін до кінця червня, якщо протиборчі сторони Нової Каледонії не зможуть укласти нову угоду.

Але відеоконференцію між Макроном і законодавцями Нової Каледонії, заплановану на четвер, було скасовано, оскільки "вони не хотіли розмовляти один з одним", повідомили в його офісі.

Протестувальники почали підпалювати машини й готелі, нападати на поліцейські дільниці та озброюватися захопленою там зброєю. Сотні військових і озброєних поліцейських підрозділів були розгорнуті в п'ятницю на постраждалих від заворушень вулицях столиці Нумеа. Повідомляють, що щонайменше п'ятеро людей загинули і сотні дістали поранення. Також повідомляється про двох загиблих поліцейських.

У Парижі прем'єр-міністр Габріель Атталь заявив, що до Нової Каледонії прямує близько 1000 бійців спецпризначенців — на додаток до вже наявних 1700. Місцеві жителі тим часом будують барикади, намагаючись захиститися від мародерів і озброєних людей.

Додаткові сили почали висадку в четвер у контрольованому французькою армією міжнародному аеропорту Ла Тонтута, і їх можна було побачити такими, що рухаються столицею Нумеа в червоних беретах, з гвинтівками, протигазами і щитами для масових заворушень.

За даними високої комісії, що представляє французьку державу, використовуючи повноваження надзвичайного стану, сили безпеки встановили "спокійнішу і мирнішу ситуацію" навколо Нумеа вперше з моменту початку заворушень у понеділок. Однак тут же повідомили про пожежі в школах і двох місцевих компаніях.

Ситуація ускладнюється тим, що на острові згоріли майже всі магазини і склади з продовольством. А також один із двох складів із медикаментами. У Парижі заявили, що збитки становили майже 200 мільйонів євро.

Наразі в Новій Каледонії заблоковано TikTok, бо через цю соцмережу протестувальники передавали повідомлення.

Тьєррі де Греслан, представник охорони здоров'я Нової Каледонії, заявив, що на архіпелазі почали вмирати хворі та поранені, бо не можуть дістатися до лікарень, а швидкі не можуть до них приїхати через заблоковані дороги.

"Люди телефонують нам, щоб дізнатися, де взяти ліки. Вони перестали їх приймати кілька днів тому. Поки що в нас є запаси, але якщо заворушення триватимуть, почнеться криза", — заявив Тьєррі.

Який стосунок до Нової Каледонії має Азербайджан?

Міністр внутрішніх справ і заморських територій Жеральд Дарманен у четвер, 16 травня, звинуватив Азербайджан у втручанні у справи Нової Каледонії.

На запитання, чи втручається Баку, а також Росія і Китай у справи Нової Каледонії, міністр відповів в ефірі France 2: "Що стосується Азербайджану, то це не фантазія, це реальність".

Суперечки навколо впливу Азербайджану посилилися після підписання у квітні меморандуму про співпрацю між Конгресом Нової Каледонії та Національною асамблеєю Азербайджану. Він спрямований на розвиток відносин у питаннях культури, освіти та політики.

L'Express у своїх матеріалах згадує, що ще 2023 року Азербайджан запрошував до Баку представників сил, що виступають за незалежність, з таких французьких заморських територій, як Мартиніка, Гвіана, Нова Каледонія і Французька Полінезія. За підсумками того з'їзду було сформовано "Бакинську ініціативну групу", мета якої: підтримувати "рухи за звільнення від колоніального панування".

Депутат Європарламенту Рафаель Глюксманн, який очолював комітет Європейського парламенту з іноземного втручання, також засудив "спробу втручання" з боку Азербайджану.

"Авторитарні режими, такі як Росія, Азербайджан, а також Китай, використовують найменші недоліки в наших суспільствах, щоб поляризувати суспільні дебати і створити хаос", — наголосив він.

Азербайджан зі свого боку відкинув усі звинувачення Франції, вважаючи їх "образливими". Керівник пресслужби МЗС Азербайджану Айхан Гаджизаде зажадав "припинити наклепницьку кампанію проти нашої країни з неприйнятними звинуваченнями, такими як масове вбивство вірмен".

"Замість того, щоб звинувачувати Азербайджан у підтримці протестів на підтримку незалежності в Новій Каледонії, міністру внутрішніх справ Франції слід зосередитися на провальній політиці своєї країни в зарубіжних регіонах, яка призвела до таких протестів. Ми ще раз закликаємо Францію припинити необґрунтовані претензії на адресу нашої країни", — сказав Гаджизаде.

Нагадаємо, 16 травня президент Азербайджану Ільхам Алієв зустрічався з Олександром Лукашенком, який прилетів до Баку. Обговорювали співпрацю, а також війну в Україні та конфлікт у Нагірному Карабасі. Лукашенко назвав Алієва "потужним лідером", який здатний контролювати Кавказький регіон.

Читай U-News в Google News

Читають Коментують
Робітники випадково відремонтували кухню не в тому будинку: як відреагувала господиня
31 905
Жінка знайшла заначку, сховану від чоловіка багато років тому: витратити гроші уже не можна
26 559
Знадобилося 20 хвилин: чоловік придумав креативний спосіб провчити галасливого сусіда
26 499
Медики назвали найкориснішу для здоров’я рибу
21 789
Як позбутися старечого запаху і звідки він з’являється уже після 40 років
20 269
Чоловік не може продати будинок через сусіда та його "витвір мистецтва": що він зробив
20 057
У Мережі висміяли наречену з пишними формами через рвану сукню
15 551
Авіакомпанія продовжує помилково приймати 101-річну жінку за дитину
12 827
Лікар назвав ягоду, яка провокує проблеми зі здоров’ям у людей після 60 років
11 736
Жирова хвороба печінки: перші "тихі" зміни в організмі назвали лікарі
11 672
Чоловік витратив рік і 50 тисяч доларів, щоб зібрати танк у своєму гаражі
11 588
Бабуся у масивних окулярах, яка не пам'ятає свій вік, несподівано стала зіркою мережі
10 605
Онук вирішив прибрати старий занедбаний гараж бабусі й знайшов там справжній скарб: що там було
10 401
РФ порушує Женевські конвенції: на якому етапі перебуває створення спецтрибуналу за злочини проти України
0
Названо знаки зодіаку, які є найкращими друзями: вони споріднені душі
0
Онколог розповів, чи можна «жити довго та щасливо з раком 4-ї стадії»
0
Ексдружина Дзідзьо публічно звернулася до співака з нагоди його 41-річчя
0
Київ може стати наступною ціллю для міжконтинентальної балістичної ракети
0
Що означають чорні крапки на склі автомобілів: практична та естетична роль
0
Вчені визначили дієту для зниження артеріального тиску
0
Популярний в Україні автомобіль визнали найсмертоноснішим у США
0
Краще уникати таких імен: як не варто називати дитину у 2025 році
0
Як в Україні з’явився унікальний бронеавтомобіль для перевезення цінностей
0
Чому смородину потрібно висаджувати під кутом 45 градусів
0
Як перетворити звичайну тирсу на цінне добриво
0
Експерти назвали 5 лікарських трав, які варто посадити на своїй ділянці
0
Ці 7 речей справді закоханий чоловік ніколи не зробить

Перевірити, чи кохає він вас, можна не лише тим, що він для ...

Медики озвучили головні ознаки нестачі сексу у жінок

Медики розповіли, які прояви здатні видавати жінку, що ...

Скільки має тривати якісний секс: експертна думка

Тривалість сексу не має жорстко встановленого стандарту і ...