U-News » За кордоном » Вибори в США 5 листопада: як відбувається голосування і що важливо знати
Всі новини

Вибори в США 5 листопада: як відбувається голосування і що важливо знати

Протягом останніх 20 років на виборах президента США було три випадки, коли державу очолював політик, який набрав менше голосів американців, або перемога здобувалась з певними негараздами. У двох випадках до інцидентів був причетний Дональд Трамп.

5 листопада 2024 року відбудуться вибори в США, під час яких американці обиратимуть політика для керування державою на найближчі чотири роки. У виборах беруть участь віцепрезидентка та представниця Демократичної партії Камала Гарріс. Її суперник — лідер Республіканської партії Дональд Трамп (45-ий президент, 2017-21 рр.).

Обрання відбувається за особливою процедурою, яку розробили "Батьки-засновники" Сполучених штатів майже 300 років тому. Деталі процедури голосування на виборах США та роль колегії виборщиків розповіло "Радіо Свобода".

Вибори в США — процедура голосування і виборщики

Громадяни США 5 листопада прийдуть на виборчі дільниці і в бюлетені зроблять позначку навпроти імені потрібно кандидата. Таким чином відбуватиметься пряме голосування. Ці голоси порахують, але ім'я очільника держави офіційно не оголосять, навіть якщо визначиться, хто з політиків отримав більшу підтримку. Пройде ще місяць і ще одне голосування, і лише тоді стане відомо ім'я наступного президента. Це відбувається через особливості виборчої системи США, у якій передбачена ще одна проміжна ланка — голосування колегії виборщиків (United States Electoral College).

Колегія виборщиків США, згідно з задумом "батьків-засновників", робить процес більш справедливим та відповідає принципу федералізму. Готуючись до виборів, Республіканська та Демократична партії спершу призначають виборщиків — тобто людей, яким громадяни делегують право остаточного обрання президента. Кожен штат має свою кількість виборщиків, залежно від кількості населення, яке там проживає. Коли той чи інший кандидат перемагає у якомусь штаті, він отримує голоси усіх виборщиків. Наприклад, якщо у штаті Пенсильванія їх 19, то усі 19 голосів йому і дістаються.

Голосування виборщиків відбувається через місяць після прямого волевиявлення: кожен з них зобов'язаний віддати свій голос відповідно до результатів штату. Якщо у Пенсильванії, скажімо, переможе Гарріс, вона отримає 19 голосів, якщо її суперник, то усі голоси — його.

Як відбуватиметься обрання президента США у 2024 році:

  • 5 листопада — пряме голосування громадян США в 50 штатах;
  • 15 грудня, в неділю, через 41 день після 5 листопада — голосування виборщиків і остаточне обрання очільника держави;
  • 20 січня 2025 року — інавгурація 47 президента США.

Загальна кількість виборщиків у 2024 році — 538. Щоб перемогти, кандидат має набрати 270 голосів.

Кількість виборщиків у кожному штаті можна побачити на інтерактивних картах, які розміщені на порталах інформаційних агентств та аналітичних центрів. Нижче — скриншот карти з порталу ABC News.

Як склалась система виборів у США

Журналісти пояснили, чому 300 років тому американські політики створили особливу систему виборів, якої немає у жодній іншій країні світу. Вони розглядали два варіанти — пряме голосування усіх виборців і делеговане голосування, коли президента обирають у Конгресі. Якби обрали пряме голосування, то очільника держави обирав би штат, в якому найбільша кількість населення, наприклад, Каліфорнія, і тоді менші штати ніяк не впливали б на політику. З іншого боку, якби президента обирав Конгрес, то голова США не був би незалежним, міркували "батьки-засновники".

Щоб президент був незалежним, щоб дотриматись принципу федералізму і щоб голосування було справедливим, запровадили ще одну ланку — колегію виборщиків.

Кожен штат має кількість виборщиків, пропорційну кількості населення. Залежно від кількості населення штат має певну кількість членів у Палаті представників та сенаторів у Сенаті. Кількість виборщиків дорівнює кількості конгресменів, пояснюється на відео.

Наприклад, у Вайомінгу живе близько 600 тис. американців, їх представляють у Конгресі два члени Палати представників та один сенатор — тобто виборщиків у них три. В Каліфорнії кількість населення 39 млн, сенаторів та конгресменів — 54, тобто виборщиків також 54. Співвідношення виборщиків обох штатів (54 до 3, у 18 разів) більш справедливе, ніж співвідношення населення (39 до 0,6, в 65 разів), пояснили журналісти.

Проблеми з визначенням переможця

На відео також навели кілька прикладів проблем, які виникали у американців через особливості виборів президента. Через принцип "переможець штату отримує усі голоси виборщиків штату" кожен голос рядового виборця важливий, і тому бувають протести кандидатів та судові приписи для перерахунку. Крім того, бували випадки, коли на загальнонаціональних виборах один кандидат набирав арифметично більше голосів, але програвав по голосах виборщиків. Ще одне правило — виборщики зобов'язані проголосувати так, як проголосували виборці штату. Це правило, переважно, не порушують, але були виключення. В деяких штатах можуть за це покарати, але не завжди, пояснюється на відео.

Приклади проблемних голосувань в США:

  • у 2016 році 10 виборщиків віддали голоси з порушеннями. Вісім мали віддати свої голоси демократці Гілларі Клінтон, але не зробили цього і підтримали республіканця Дональда Трампа. Двоє вчинили навпаки. На результат на це вплинуло, але висвітлило проблему;
  • у 2016 році Гілларі Клінтон отримала на 3 млн більше голосів, ніж Дональд Трамп. Але голосування виборщиків показало перемогу республіканця;
  • у 2000 році кандидат-демократ Альберт Гор набрав на 500 тис. голосів більше, ніж суперник-республіканець Джордж Буш (молодший). За підсумками голосування виборщиків переміг Буш.

Фокус

Читай U-News в Google News

Читають Коментують
Знадобилося 20 хвилин: чоловік придумав креативний спосіб провчити галасливого сусіда
24 938
Лікарі назвали ознаки, які свідчать про необхідність очистити печінку
23 849
"Гостра помста": жінка оригінально провчила свого колегу за постійну крадіжку її обідів
19 634
Канадка знатно осоромилася, кидаючи букет нареченої
18 823
В Україні запровадили вікові обмеження для водіїв: кому заборонено сідати за кермо
16 457
Наречений із нареченою побилися одразу після весілля та були заарештовані
14 428
Міф зруйнувався остаточно: китайці кепкують з російського Су-57
13 057
Пара під час ремонту дізналась, що в стіні їхнього будинку заховані "скарби"
11 704
Навіщо досвідчені водії глушать мотор одразу після зупинки автомобіля поліцією
11 186
Пророцтво "Сімпсонів" 24-річної давнини натякає, хто стане президентом США
10 908
В Х висміяли нову "дату завершення війни" від нумерологів
10 067
Онкологія: 4 тривожні симптоми, які передбачають хворобу за 3 роки до діагнозу “рак”
10 029
Лікар назвала найкращі продукти для природної детоксикації організму
9 924
40-річний син Віктора Павліка таємно виїхав до США під час повномасштабної війни. Співак відреагував
0
Ніколь Кідман розповіла про сцени сексу з актором, який молодший за неї на 29 років
0
34-річна Міла Нітіч виходить заміж: хто її наречений
0
Влад Яма, який втік у США, тепер розважає там росіян
0
Віталій Козловський влаштував затишну фотосесію з маленьким сином Оскаром
0
Які засоби допомагають, а які безкорисні проти нежитю
0
3 ключові особливості авто, які повинен знати кожен водій-новачок
0
Водій спробував розморозити двигун багаттям під машиною: чим усе закінчилося
0
Чому у радянських аеропортах людей до трапу возили вантажівки із причепом
0
"Покрутив педалі — і будинок зі світлом": чоловік із Дніпра сам зробив велогенератор
0
Кран в ванній кімнаті буде блищати: простий спосіб, про який варто знати
0
Три помилки, яких садівники припускають в осінньому догляді за яблунею
0
Михайло Поплавський розповів, чому досі холостяк
0
Кілька переваг шлюбу, у якому дружина старша за чоловіка

Коли мова йде про вікову різницю у шлюбі, ми насамперед ...

Чоловік, який схуд на 41 кілограм за чотири місяці розкрив секрет свого успіху

Проблеми з тиском і поганий емоційний стан змотивували ...

З чим змішати сухарі, щоб на котлетах була ідеальна скоринка

Котлети смачні тоді, коли на них є хрустка скоринка. Це ...