Міфи про багатозадачність Юлія Цезаря дійшли до наших днів. Кажуть, що він міг одночасно слухати, писати і диктувати кілька листів. Сучасна людина лише з усмішкою вислухає про ці подвиги, закушуючи під час перегляду ролика, листування та перегляду електронної пошти.
Чому багатозадачність шкідлива?
Кожен з нас чув приказку про погоні за двома зайцями, але чомусь відсутність користі багатозадачності довелося доводити фахівцям. Саме так: вчені в противагу інфлюентам закликають фокусуватися на одній справі, інакше про продуктивність не може бути й мови.
Хибною є думка, що жонглювання завданнями і постійне перемикання між ними допомагає швидше впоратися з усіма справами. З вигляду такі люди здаються енергійними і всюди встигаючими, але це лише ілюзія. Насправді зміщення центрів уваги знижує ефективність роботи на 40 %, про це заявляють експерти зі Стенфордського університету в Каліфорнії.
Людський мозок здатний ефективно справлятися з одним завданням, але при навантаженні різноплановими справами головний орган втрачає концентрацію, погіршується розстановка пріоритетів і організація мислення. Постійні стрибки від одного доручення до іншого — справжній стрес для нашого генератора ідей, тому від мультизадачності варто відмовитися в першу чергу для збереження здоров’я. В іншому випадку людина перетворюється в бездумного робота з погаслим поглядом.
Як фокусуватися на чомусь одному?
Тепер, коли негативний вплив багатозадачності на мозок, продуктивність і якість роботи пояснили вчені, треба вирішити, як навчитися фокусуватися на чомусь одному. У першу чергу потрібно завжди складати список справ і поступово рухатися від першого пункту до останнього.
Не відволікайся на соціальні мережі, листування, перегляд серіалу на тлі. Дозволь собі сконцентруватися на одній справі і ігноруй нескінченні повідомлення. Ідеально виробити в собі звичку відкривати лише одну вкладку в браузері.
В крайньому випадку можна виконувати два завдання, але вони повинні розрізнятися за рівнем складності. Постарайся дотримуватися правила 20 хвилин, присвячуючи певний час лише одному дорученню, замість перемикання між ними.
Важливо робити перерву між справами, по можливості змінювати робоче місце і делегувати завдання іншим. У випадку з багатозадачністю більшість переоцінює всемогутність мозку, тому кричущу якість краще не згадувати в резюме, якщо тільки не претендуєш на крісло водія маршрутки.