Уже майже три роки Україна живе в умовах воєнного стану, а блокпости на дорогах уже стали для українських автомобілістів звичною справою.
Водночас на таких пунктах пропуску нерідко поліція зловживає своїми повноваженнями і відверто чіпляється до водіїв. Зокрема, вишукуючи в них порушення ПДР. Юристи пояснили, наскільки це законно.
Важливо розуміти, що, відповідно до ст. 35 ЗУ «Про Національну поліцію», патрульні мають лише 11 законних підстав для зупинки автомобіля, включно з порушенням ПДР, загрозою оточуючим і проханням про допомогу. Перевірка документів на блокпосту сюди не входить, тому що така діяльність регламентується іншими законами і підзаконними, зокрема ЗУ «Про правовий режим воєнного стану» і Постановою КМУ №1455 «Про затвердження порядку в’їзду і виїзду, обмеження пересування громадян, іноземців та осіб без громадянства, а також руху транспортних засобів».
Зазначені нормативно-правові акти дозволяють поліції обмежувати рух транспорту для перевірки особи водіїв і пасажирів, а також їхніх автомобілів і вантажу, який вони перевозять. Тут допускається перевірка посвідчень особи, документів на машину і речі в ній.
Юристи підкреслюють, що водійських посвідчень на блокпосту поліція вимагати не має права, як і пред’являти претензії за відсутність страховки, вогнегасника або аптечки.
Якщо за підсумками перевірки на блокпосту поліцейський почав складати протокол або постанову про адміністративне правопорушення, то водій може нагадати йому про неправомірність таких дій, зазначивши за необхідності це в самому документі як свої пояснення до ситуації. Подібні рішення інспектора підлягають оскарженню в суді, де в більшості випадків їх скасовують.