Як правильно зберігати хліб вдома?
Використовуйте гарну хлібницю. Закрита ємкість — це дійсно дуже хороший спосіб продовжити термін придатності булки хліба. Окрім хлібниці можна використовувати коробку або ж навіть каструлю. Перед вибором хлібниці, зверніть увагу на її герметичність. Найкраще підійдуть дерев’яні, ялівцеві або берестяні вироби. Головне — це не забувати періодично прибирати крихти та протирати пил всередині хлібниці.
Нарізайте з середини. Для того, щоб хліб довше не черствів, його потрібно різати не з кінця, а з середини. Іншими словами, таким чином хліб ділиться на дві частини, а м’якуш залишається захищеним з обох боків. Як це не дивно, але в такому стані буханка сохне значно повільніше і тому довше зберігається.
Процеси висихання хліба та батону допоможе сповільнити звичайний рушник (майже до одного тижня!). Благо, хліб дуже легко загортається в нього. При бажанні можна використовувати й будь-яку іншу тканину, а також звичайний папір. Втім, при використанні аналогів, ефект не завжди такий гарний.
Як не можна зберігати хліб?
Якщо ви все ще тримаєте хліб в холодильнику і дивуєтеся, що він швидко черствіє, то краще зовсім відмовитися від цього способу. Адже в результаті зберігання хліба в холодильнику, волога з нього випаровується значно швидше і продукт втрачає свою свіжість. Крім того, хліб може вбирати запахи з продуктів, що його оточують та втрачати свій власний смак.
Ні в якому разі не можна зберігати разом чорний та білий хліб. Все тому, що якщо буханки різного хліба лежать поруч, починається змішування дріжджів. Це в свою чергу незмінно призводить до швидкої появи і поширення цвілі. При зберіганні різного хліба, важливо подбати про окрему упаковку для кожної з буханок. Прекрасним рішенням можуть стати спеціальні мішечки для різних хлібобулочних виробів. Використовувати краще льняний або ж полотняний варіанти. В легко знайдете їх на ринку товарів для дому та кухні.
«Источник: hlibinvest.com.ua»