Неалкогольною жировою хворобою печінки (НАЖХП) називають відкладення жиру в печінці у людей, які не зловживають алкоголем. У пацієнтів з цим захворюванням ризик раку печінки збільшується в 17 разів.
Цей стан може прогресувати до хронічного стеатогепатиту (запалення печінки через ожиріння) і призводити спочатку до фіброзу, а потім до цирозу печінки. Від НАЖХП страждає близько 25% дорослого населення планети.
Серед серйозних ускладнень хвороби – цироз печінки, печінкова недостатність і рак печінки. Проте найпоширеніша причина смерті пацієнтів з НАЖХП - серцево-судинні захворювання.
У новому дослідженні вчені з Каролінського інституту і Колумбійського університету проаналізували дані про майже 40 тисяч осіб, за якими спостерігали з 1966 по 2016 рік. За цей період підтверджена НАЖХП була виявлена майже у 9 тисяч з них.
Дослідження показало, що через НАЖХП ризик будь-якого виду раку збільшується на 27%. Велика частина ризику припадає на рак печінки – ймовірність його розвитку збільшується в 17 разів у порівнянні з показниками людей, які не страждають від НАЖХП. Цей ризик починає збільшуватися вже на ранніх стадіях хвороби.
НАЖХП також була пов'язана з невеликим збільшенням ризику злоякісних пухлин:
- підшлункової залози;
- нирок;
- сечового міхура;
- меланоми.
Симптоми неалкогольної жирової хвороби печінки
На ранніх стадіях хвороби НАЖХП протікає безсимптомно. Цей діагноз може бути "знахідкою" при обстеженні з інших причин.
До можливих симптомів хвороби на пізніх стадіях відносять:
- тупий біль в правому підребер'ї;
- сильну слабкість;
- несподіване зниження маси тіла.
Якщо до хвороби приєднався цироз, то в черевній порожнині може накопичуватися рідина (асцит), з'являється підшкірний судинний малюнок, долоні можуть стати червоними, а шкіра - жовтою.