Неправильне харчування та спосіб життя можуть негативно відбитися на функціях травного тракту та сприяти розвитку недуг. Як мінімізувати чинники, що призводять до підвищеної проникності кишківника та запалення, розповіли лікарі.
Кишківник людини вистелений клітинами епітелію, розділених білковими комплексами (БК). Якщо ШКТ здоровий, ці білкові комплекси регулюють кишкову проникність, вибірково сприяючи транспортуванню води, електролітів з кишківника через його бар’єр, запобігаючи всмоктуванню небажаних речовин.
Коли білкові комплекси пошкоджені, збільшується проникність кишківника. Коли проникність підвищена, це дає змогу токсичним агентам потрапляти через слизову кишківника в кровотік, що спричиняє проблеми з імунітетом і запальні процеси.
Чотири кроки для оздоровлення кишківника
1. Видалення патогенів
Перший крок — ліквідація патогенів та інших причин запалення (стрес, зловживання спиртним), пов’язаних із підвищеною проникністю кишківника. Усунення патогенів передбачає лікування антибіотиками, дієтичними добавками з трав.
Важливо не вживати:
спиртні напої,
хімічні добавки (емульгатори, розпушувачі, ароматизатори).
2. Заміна
Корисно встановити харчову чутливість до деяких компонентів (глютен, «швидкі» вуглеводи, цукор, трансжири). Це можна зробити за допомогою дієти «виключення».
Замінюємо продукти, що спричиняють запалення, дієтичними речовинами та продуктами, важливими для кишкового здоров’я. Продукти, які борються із запаленням:
- куркума, розмарин, часник,
- масло оливок першого віджиму,
- продукти зі вмістом клітковини (овочі, фрукти, горіхи),
- омега-3 жирні кислоти.
Дієтичні добавки можна застосовувати для підтримки травлення.
Травні ферменти допомагають розщеплювати жири, білки та вуглеводи.
Добавки жовчних кислот дають змогу засвоювати речовини через емульгування ліпідів. Жовчні кислоти застосовують у терапії недуг печінки, жовчного міхура та жовчних проток.
3. Заселення
Заселяємо мікрофлору кишківника «хорошими» бактеріями.
Введення в раціон пробіотиків відновлює цінні бактеріальні види Bifidobacterium і Lactobacillus. Пробіотичні добавки стимулюють вироблення речовин, які усувають запалення, підтримують імунну відповідь.
4. Відновлення слизової
Регенерація кишкової слизової можлива за підтримки певних сполук і трав.
Серед них:
- алое вера,
- дегліціррізінат солодки,
- L-глутамін,
- корінь алтеї лікарської,
- омега-3 жирні кислоти,
- рослинні поліфеноли (кверцетин, мірицетін, куркумін),
- вітамін D,
- мінерал цинк (Zn).