Багато людей відчувають підвищену сонливість в осінньо-зимовий період. За словами невролога-сомнолога Олени Царьової, на це є кілька причин.
По-перше, кількість світла навколо безпосередньо впливає на процес засинання та пробудження. Влітку світає швидше, через що ми прокидаємося простіше, а восени, відповідно, навпаки. Також важливий вітамін D, виробленню якого сприяє сонячне світло. Його недолік може спровокувати депресію. При цьому у холоду спостерігається дефіцит та інших вітамінів. Третя причина – весняно-осінні загострення психічних захворювань.
"При депресивних та тривожних розладах спостерігаються збільшення потреби уві сні та денна сонливість, а значить, погіршується якість сну"
Царьова дала кілька порад для спрощення процесу пробудження. Так, вранці можна вмикати лампу, що випромінює холодне світло, а також налагодити режим, оскільки це допоможе прокидатися навіть до спрацювання будильника. Крім цього, корисною буде кава, проте з напоєм краще не переборщувати, щоб не сталося звикання та, відповідно, зниження його ефективності. Також Царьова зруйнувала міф про марність ранкової зарядки.
"Навіть недовгі заняття спортом підвищують тиск і температуру тіла. Ці фактори суперечать сонливості, а отже, допомагають стати бадьорішим з ранку", - пояснила вона.
Ще один спосіб полегшити пробудження - умивання прохолодною водою, що допоможе скоротити період сплутаної свідомості після сну.