Про дефіцит державного бюджету говоримо з ексрадником президента України з економічних питань Олегом Устенком.
Як зменшити дефіцит державного бюджету
Олег Устенко: Нині дефіцит державного бюджету країни продовжує залишатися достатньо високим, і зараз складає приблизно 40 мільярдів доларів.
Чи можна підняти податки, щоб зменшити дефіцит? Можна збільшити лише прямі податки, з яких гарантовано зростуть надходження до державного бюджету, моментально і відразу. Але треба розуміти, що там не буде великих цифр.
Якщо ми думаємо про акциз, то з нього може бути додаткове надходження. Решта — ФОПи, податок на прибуток тощо — це просто економічні фантазії.
Якщо виникає дефіцит державного бюджету, який країна не здатна фінансувати повністю, то єдине, що працює в державних фінансах в короткотерміновій перспективі — це зменшення витрат. В перспективі більшій, ніж один рік, є й інші варіанти, але в короткотерміновій ніяких інших варіантів не буде.
У нас є дві в нас групи видатків: 40 мільярдів доларів на оборону й безпеку і ще приблизно 40 мільярдів доларів на не безпекові програми (в річному виразі й там, й там).
Витрати на безпеку й оборону не можна зменшити, це константа. Залишається друга частина, яка не належить до безпекових програм. План Б має включати потенційне зменшення витрат на всі не безпекові програми.
Також може бути додатковий пошук надходжень коштів з інших джерел, і уряд шукає ці кошти. Скажімо, були надходження від Японії, Великої Британії через Світовий банк. Там були домовленості, їх підтвердили й перенесли можливість отримання цих коштів на зараз. Треба створити нам люфт для маневру.
До того ж всі знаходяться в логіці того, що США дадуть кошти, 60 мільярдів доларів, Україні. Ці гроші розподілять таким чином, що їх частина піде на покриття дефіциту державного бюджету. Це називається ще прямою макрофінансовою підтримкою країни. Тобто вони будуть заходити й перекривати наш дефіцит. Тут мова йде приблизно про 8-9 мільярдів доларів.
Решта із 60 мільярдів доларів — це оборонні безпекові витрати. І ці кошти залишаються в США. Бо коли ти купуєш військове обладнання, амуніцію, то ці кошти залишаються саме в тій країні, яка дає ці кошти, в країні-виробнику. В нашому випадку це Сполучені Штати Америки.
Якщо ж США не виділять ці кошти, то Україна погодиться на кредит, про що казав президент Зеленський.
Про соціальні видатки та гральний бізнес
Андрій Куликов: Щодо зменшення витрати, в тому числі на соціальні програми, ви маєте на увазі пенсії, допомогу?
Олег Устенко: Я маю на увазі всі програми, які не стосуються безпеки й оборони.
Спочатку треба буде скорочувати все те, що не належить до соціальних програм. Те, що соціально захищене, на першому етапі треба залишати, а решта має піти під ніж. Додаткове будівництво, додаткові технічні інвестиційні тематики — під ніж.
Якщо немає коштів, то чи можна збільшити податки? Якщо збільшувати податки, то треба пам’ятати, що тягне паралельний ефект — збільшення тіньового сектору. Буде зростати «тінь».
Подивіться, наскільки відбувається збільшення «тіні» в секторі грального бізнесу, цигарок.
Андрій Куликов: Якщо гральний бізнес, окремо онлайн казино, набрали такого розмаху, що президент на Ставці має це обговорювати, то, може там або взагалі заарештувати фінанси, або підняти податок до неймовірних висот?
Олег Устенко: Там податок, як я розумію, достатньо високий. Але я зовсім не проти, щоб його ще підняти, наскільки можна, до максимуму, залишивши 1-2% власникам цього бізнесу.
Там проблема полягає ще в тому, що частина з цих компаній знаходиться «в тіні». Хоч у 20 разів підійми податок, але якщо якісь компанії з грального бізнесу його не сплачують, то вони й не робитимуть цього. В такому випадку потрібні заходи, які витягнуть ці компанії за волосся й вуха на світ, щоб всі бачили, що вони існують і мають сплачувати податки.
Якщо компанії з тіньового сектору не платили податки раніше, то перед тим, як їх закрити, треба зробити все можливе, щоб вони сплатили те, що заробили в попередній період часу. Я вважаю, що це потрібно зробити, але не впевнений, що це спрацює в короткотерміновій перспективі.
Андрій Куликов: То чи очікувати замороження пенсій?
Олег Устенко: Якщо Сполучені Штати не дадуть кошти, то я б очікував на те, що не буде додаткових зростань. У такому випадку треба поставити на паузу всі ті програми, які стосуються збільшення соціальних витрат.