Наразі серед різних видів охоронного оснащення найбільшої актуальності набувають пристрої для оперативного попередження про загрози для життя людей. Зокрема, мова йде про системи, які дозволяють миттєво отримувати інформацію про початок і завершення повітряної тривоги на конкретних територіях.
Як показала сумна практика, вуличні сирени, що лунають в великих містах, не охоплюють всі райони, а в деяких малих населених пунктах їх не чутно взагалі. Не всі люди мають можливість весь час знаходитись поруч з телевізором чи радіоприймачем, а попередження у соцмережах не завжди відповідають дійсності. Найзручніший вихід — застосунки оповіщення, які можна активувати у будь-якому смартфоні чи планшеті. Коли на певній території починається повітряна тривога, гаджет повідомляє про це так гучно, як вирішив його володар.
Які системи сповіщення можуть бути потрібні українцям?
Звичайно, кожен сподівається, що, крім вже майже звичних сигналів повітряної тривоги, інші попередження йому не знадобляться. Але є ще хімічна, техногенна та інші види смертельних небезпек, про які слід знати, щоб мати змогу вжити заходи. Зважаючи на воєнний стан, важливо, щоб системи сповіщення:
- були простими в використанні і не потребували вводу персональних даних;
- не збирали відомості про геолокацію;
- спрацьовували в сплячому чи беззвучному режимі смартфона;
- були доступні навіть при нестабільному інтернеті;
- оновлювались в автоматичному режимі.
Для людей, що хвилюються за близьких, важливо отримувати інформацію про ситуацію з безпекою у різних населених пунктах. Перший такий застосунок для сповіщення про повітряну тривогу від Ajax Systems вже протестований та доступний в регіонах України. Наразі користувачам перших версій пропонують оновити додадок у ручному режимі.
Що робити після отримання сигналу?
Сповіщення про повітряну тривогу — сигнал того, що слід негайно прямувати в укриття, адже отримано інформацію про рух ворожих літаків чи запуск балістичних ракет. Отже, може бути всього декілька хвилин, щоб знайти безпечне місце.
Якщо немає можливості вийти з будинку, треба вимкнути газ, світло, воду та переміститися на максимальну відстань від вікон ближче до капітальних стін. Почувши сирену на вулиці далеко від будь-якого сховища, слід негайно лягти на землю обличчям донизу — бажано у поглиблення на місцевості. В громадських місцях слід орієнтуватися на чіткі вказівки адміністрації та охорони.
Слід розуміти, що коли воєнний стан, учбові тривоги не передбачаються, тому попередження завжди реальні, і заходів необхідно вживати негайно. Почувши сигнал, слід проінформувати сусідів та інших людей, які можуть навіть не здогадуватись про небезпеку.
Великою перевагою сучасного застосунку є чітке оповіщення про завершення тривоги, адже централізовані сирени можна почути не всюди і не завжди. Після цього можна, трішки почекавши, вийти з укриття. Важливо на всіх етапах допомагати один одному, особливо — дітям і літнім людям.