Ставлення до азартних ігор в світі ніколи не було однозначним. Наразі для одних людей гемблінг пов’язаний з надприбутковим бізнесом, а для інших – з можливістю швидкого та відносно легкого отримання коштів під час розваги. Немало й тих, хто асоціює його виключно з такою халепою, як залежність від азарту, що, власне, і є однією з причин заборон та обмежень, що діють у багатьох державах. Слід зауважити, як і інші види бізнесу, гральна індустрія зростає, використовуючи великий потенціал віртуального простору. Гемблінг в Україні є офіційно дозволеним з 2021 року, і наразі, попри військові дії, продовжує розвиватися Gbctime Ukraine. Ба більше, це важливе джерело поповнення бюджету вже встигло себе повністю виправдати.
Азартно, легально і дуже ризиковано
Отже, гемблінг може бути цілком легальним і підпорядкованим законам тієї держави, де він розвивається. Зокрема, в Україні тим, хто хоче долучитися до цієї індустрії, доводиться розбиратися у цілому комплексі норм господарського, адміністративного, податкового і міжнародного приватного права.
Успішний бізнес в сфері азартних ігор передбачає не лише величезні прибутки, але й неабиякий ризик з безліччю питань з боку контролюючих інстанцій. Крім того, конкурувати доводиться не лише з офіційно зареєстрованими, але й з нелегальними представниками цієї діяльності. Таким чином, ставки на ігрову індустрію високі з самого початку, але й виграш того вартий.
Якщо брати до уваги величину капіталізації та прибутковості, гемблінг-ринок традиційно знаходиться на перших позиціях, опираючись на традиційні, але весь час знаходячи нові напрямки розвитку.
Що слід розуміти про iGaming?
Вважати, що iGaming є просто зручною онлайн-альтернативою класичним казіно та букмекерським конторам, - це значно недооцінювати цей сегмент гемблінгу. Сюди ж належать:
різні види фентезі-спорту;
лотереї;
онлайн-бізнес з бінарними опціонами;
покер-руми;
операції з цифровими валютами тощо.
Сучасний iGaming включає найрізноманітніші види діяльності: від створення програмного забезпечення для симуляторів класичних автоматів до розробки новітніх ігрових платформ. За експертними оцінками, вже за два роки приблизно 100 мільйонів доларів США прийдеться саме на долю iGaming.
Як щодо репутаційних ризиків?
Вважається, що заради чистоти репутації краще інвестувати в інші стартапи, обходячи сфери гемблінгу. Але, якщо на пострадянському просторі ця ніша все ще має не найкращу репутацію, на європейському та американському ринках такі капіталовкладення вважаються розумними і прибутковими, де грошей вистачить на усіх легальних учасників. Головне – правильно організувати бізнес і отримати відповідні ліцензії.
При цьому важлива навіть не кількість гравців, а їх якість. Найбільш важливі ті клієнти, ставки яких є найбільшими. Бізнес може окупити себе за три-п’ять років. Активна участь в соціальних проектах – величезний плюс до репутації.
Гемблінг породжує залежність?
Так, серед гравців є люди, для яких гемблінгогвий азарт перетворюється на хворобливу залежність, але це точно не обов’язково. Головне, щоб перебування в ігровому просторі було контрольованим та не замінювало реальне життя.
Важливо знати, що ризикованими для дітей є лише нелегальні платформи. Наразі в Україні долучитися до азартних розваг можна лише після досягнення 21 року, перевірка віку – обов’язок кожного оператора, і його ігнорування загрожує великими штрафами.