Культура чайових та їхня сума відрізняється в різних країнах. Краще заздалегідь дізнатися про цей нюанс, щоб потім не було неприємностей для вашого гаманця та зіпсованого настрою.
За даними дослідження Tesco Bank, 40% туристів не дізнаються перед мандрівкою, скільки чайових варто залишати в тій країні, куди вони прямують. Але незнання культури чайових може негативно позначитись на бюджеті мандрівника або його просто вважатимуть невихованим, пише 24 канал.
Чи всюди потрібно залишати "на чай"?
Фінансовий експерт Іен Доначі радить мандрівникам перед відпусткою переглянути в мережі, скільки слід давати чайових у ресторанах, готелях і таксі. В кожній країні прийнятні суми можуть відрізнятися, а десь взагалі не потрібно залишати "на чай".
Також експерт порадив під час планування бюджету поїздки врахувати суму на чайові та підготувати для цього готівку.
Я пропоную перевірити середню вартість їжі в пункті призначення та додати відсоток місцевих чайових, щоб отримати приблизну суму, – підказав Іен Доначі.
США
У Сполучених Штатах – унікальна культура чайових. Іноземні гості часто дивуються, що "на чай" тут залишають такий великий відсоток. Зазвичай на чайові йде від 15 до 20% від суми чека в закладі харчування. Також туристам рекомендовано залишати подяку персоналу готелів: покоївкам та носильникам.
Іспанія
У країні більша частина ресторанів, барів та кафе включають в рахунок оплату за обслуговування. Якщо такого пункту у вашому чеку немає, то можна залишити "на чай" 5 – 10% від вартості страв та напоїв.
Португалія
До цін на їжу тут автоматично додається плата за обслуговування, чайові в країні не дуже поширені. Але зазвичай в ресторані розраховуються, округлюючи суму до наступного євро. У португальських таксі чайові переважно не залишають.
Туреччина
Чайові в Туреччині не дуже поширені, але туристи можуть залишити "подяку" у кількадесят лір на знак вдячності за особливо смачну їжу чи обслуговування. У барах, кафе та таксі це робити не потрібно.
Італія
До рахунку зазвичай додається плата за обслуговування. А ще в Італії існує особлива система "коперто" – своєрідна "плата за вхід", коли з туристів стягується додаткова сума за сервірування столу, хліб та мінімальну закуску (наприклад, оливки) при посадці за столик в ресторані.
Кіпр та Греція
В обох країнах чайові зазвичай не передбачені. Але за особливо хорошу їжу, вино та обслуговування можна залишити близько 10% від суми в чеку. Це вважатимуть гарним жестом подяки.
Франція
У країні зазвичай включають 10% до чека як плату за обслуговування. Але туристи можуть залишити додаткові чайові, якщо вважають за потрібне.
Названо найкращі бари світу у 2023 році
У цьому році найкращим баром у світі визнали SIPS у Барселоні. Відомий міжнародний рейтинг The Worlds 50 Best Bars оголосив 50 найліпших барів. Церемонія нагородження відбулась у Сінгапурі.
Перемогу здобув бар SIPS у Барселоні. На другій позиції – нью-йоркський Double Chicken Please, який одночасно став Найкращим баром Північної Америки. Третє місце посів бар Handshake Speakeasy в столиці Мексики Мехіко.