Серцево-судинні захворювання включають такі стани, як ішемічна хвороба серця, інфаркт міокарда, інсульт, артеріальна гіпертензія та інші.
За даними Всесвітньої організації здоров’я (ВООЗ), серцево-судинні захворювання є основною причиною смертності. Щороку від них гинуть понад 17 млн людей. І ця сумна тенденція продовжує зростати.
Вгору сходами
Про те, що про серце слід постійно дбати, знають усі. Але багато хто дізнається вже пізно, коли хвороба розвинулася. Адже перевірити працездатність «полум’яного двигуна» не так вже й важко. Достатньо виконати простий тест, розроблений іспанськими кардіологами університетської лікарні у Ла-Коруньї (Іспанія). Згідно з ним, треба підійнятися на четвертий поверх. Якщо підйом склав 1,5 хвилини, значить серце в порядку. Якщо більше, слід звернутися до лікаря, твердять фахівці.
Вони провели дослідження за участю 165 пацієнтів з підозрою на ішемічну хворобу серця або з діагностованою хворобою коронарної артерії. Учасники експерименту повідомили про різні симптоми, включаючи біль у грудях та задишку під час фізичних навантажень. Під час тренувань їм поступово збільшували навантаження. Потім перед добровольцями було поставлене завдання: піднятися 60 сходами на четвертий поверх. Весь цей час дослідники стежили за станом пацієнтів за допомогою спеціальних препаратів, так званих метаболічних точок MET.
Як розрахувати високий ризик
Люди, яким знадобилося 90 секунд або більше, щоб піднятися на четвертий поверх, згідно з тестами, набрали менш ніж 8 балів. Це, на думку дослідників, вказує на високий ризик від хворого серця, розрахованого на 2–4% на рік або на 30% протягом 10 років.
Крім того, під час вправ експерти оцінили стан серця кожного учасника за допомогою візуальних досліджень. І виявили, що у 58% пацієнтів, яким знадобилося 1,5 хвилини або довше, щоб піднятися 60 сходами, серцева функція була порушена.
Проблеми із серцем було виявлено у 32% учасників, які піднялися на четвертий поверх менше, ніж за 90 секунд.
Результати їх дослідження були представлені під час одного з конгресів Європейського товариства кардіологів — EACVI Best of Imaging 2020.
Основним засобом боротьби із серцево-судинними захворюваннями є їх профілактика. Це включає здорове харчування, регулярну фізичну активність, відмову від куріння і помірне вживання алкоголю.