Російське командування приховує не лише втрати серед особового складу російської армії, а й випадки масового дезертирства. За даними українського центру національного опору, йдеться про тисячі таких випадків.
Так, у Брянській, Курській і Бєлгородській областях Росії рекордна кількість російських солдатів потрапили під суд за втечу зі служби, інформує FREEДОМ.
Згідно зі статистикою українського Центру національного опору за 2023 рік у Росії зафіксовано близько 5 тис. судових справ, які стосувалися самовільного відходу з військових частин після початку мобілізації у вересні 2022 року.
У партизанському русі зазначають, дуже багато вироків стосувалися дезертирства, а також невиконання наказів вищого командування.
“Відповідна ситуація приховується на всіх рівнях влади у РФ, оскільки такі випадки є масовими і стосуються тимчасово окупованих територій сходу і півдня України”, — з повідомлення Центру національного опору.
Відомо, що дезертирами в російській армії, зокрема, поповнюють штурмові роти “Z”, створені за наказом президента Володимира Путіна. Такі роти зазвичай формують із засуджених і використовують для наступальних дій у війні проти України.
“У листопаді 2023 року російські війська посилювали перевірки місцевого населення спеціально для пошуку своїх дезертирів у районі захопленого Мелітополя Запорізької області. Щоб виявити втікачів, нічого кращого не вигадали, як змушували говорити “паляниця”, — наголосив міський голова Мелітополя Іван Федоров.
Російські військові не просто залишають позиції, а й активно здаються в полон. Про це розповідають українські військовослужбовці, які ведуть бої з російськими окупантами біля села Роботине Запорізької області.
“Командуванням Російської Федерації поставлено завдання захопити Роботине найближчим часом, тому вони щодня намагаються штурмувати нас великими групами. Унаслідок цього у нас з’явилися полонені, яких у перший день було взято 6 осіб, другий день було взято шість осіб”, — розповів комбат 65-ї окремої механізованої бригади (ОМБр) Збройних сил України на псевдонім “Морпіх”.
Кількість російських військових, які бажають залишити службу, за останні три місяці зросла майже вдвічі. Таку статистику наводить проект “Ідіть лісом”. При цьому, за словами правозахисників, люди, засуджені за дезертирство, ніяк не застраховані від того, що їх відправлять відбувати покарання не в колонію, а знову на фронт.
“Людям часто дають умовні терміни і відправляють їх назад. Російська влада використовує всі можливості. Мобілізацію в активній фазі вирішили призупинити до виборів, а одразу після, у березні 2024 року, почнеться нова хвиля, тому що людей не вистачає вже зараз. Розповіді про те, що багато контрактників, величезна кількість добровольців, — це все неправда. Людей критично не вистачає, саме тому немає обіцяної ротації та відпусток, саме тому тих, хто практично каліками повертаються на лікування в Росію, відправляють назад на фронт”, — повідомила керівниця відділу допомоги та евакуації проєкту “Идите лесом” Дар’я Берг.
Раніше глава Командування спеціальних операцій армії США генерал-лейтенант Джонатан Брага розповів, що завдяки інформаційним операціям України з поля бою вдалося вивести 17 тис. російських військових. У відповідь, російське командування стало частіше застосовувати такі методи, як смертна кара, до своїх солдатів, які відмовляються виконувати накази або відступають.